T. Hosszú: Chirurgická léčba metastáz páteře

Autor: Tomáš Hosszú, Neurochirurgická klinika FN a LF v Hradci Králové
Spoluautoři:

Metastázy páteře jsou nejčastější kostní malignitou. Nejčastěji se vyskytují v hrudní páteři, méně v bederní a nejméně v krční. Cca 33 % je době svého projevu bez známého primárního ložiska a nejčastěji se jedná o prs, plíci nebo prostatu. Projevují se především bolestí dvojího druhu – indukované vlastním tumorem a mechanické ze sekundární nestability páteře.

Rozhodnutí o léčbě ulehčují klasifikační systémy založené na prognostických modelech (Tomita, Tokuhashi, Bauer, Katagiri) anebo lépe uchopitelné klasifikace založené na principech nálezu a léčby. Klasifikační systémy se systematicky vyvíjí a přichází doba využití strojového učení, či umělé inteligence.

Chirurgická terapie se rozděluje na metody resekční a metody paliativní. Resekční metody jsou indikované u pacientů s dobrou kontrolou základního onemocnění s dobrou perspektivou, v případě velmi dobré perspektivy je na místě totální en block spondylectomie. Dostupnost stereotaktické radiochirurgie posouvá více do popředí tzv. separační výkony, které méně zatěžují pacienta, a přitom jsou srovnatelně efektivní v léčbě metastáz páteře. Výkony odlehčující mají za cíl především zachovat kvalitu života a zahrnují dekomprese nervových struktur a různé typy stabilizace. Neopominutelnou roli mají miniinvazivní techniky operací, které jsou pacienty lépe tolerovány a umožňují rychlejší návrat k plné onkologické terapii.  Všechny operace metastáz páteře mají vyšší až velmi vysoké riziko komplikací 10-66 % a jejich výskyt do 30 dnů koreluje s přežitím operovaných pacientů.

Klíčová slova: t-hosszu-chirurgicka-lecba-metastaz-patere