T. Hosszú: 3D isofluoroskopie a navigace ve spinální chirurgii

Autor: Tomáš Hosszú, Neurochirurgická klinika FN a LF v Hradci Králové
Spoluautoři:

Moderní spinální chirurgie klade vysoké nároky na přesnost a orientaci. Nové technologie jako je 3D isofluoroskopie (CBCT), a peroperační CT ve spojení s navigací jsou již denní praxí.

Výhoda těchto technologii spočívá v pořízení CT nebo CBCT snímků přímo na operačním sále v aktuální operační poloze pacienta. Zároveň s RTG snímky je provedena registrace navigace event. robotického systému. Největší nevýhodou je poměrně náročný operační setup s kompromisy pro operatéra i ostatní členy operačního týmu. Je nutná úzká kooperace a dobré proškolení veškerého obsluhujícího personálu, jinak dochází k nechtěnému prodlužování operací.

Radiační dávka pacienta je v případě isofluoroskopie o něco vyšší než při konvenčním snímkování, celkově lze jednu sekvenci provést v cca ¼-1/2 radiační dávky konvenčního CT. Radiační dávka personálu je nulová a lze pracovat zcela bez ochranných vest. Kvalita obrazu s přítomností metalických artefaktů není zcela optimální, nicméně s použitím technik jako je sešikmení postavení RTG nebo koronární rekonstrukce lze spolehlivě vyloučit malpozice.

Využití navigace a/nebo robotiky v případě použití CBCT nebo CT je prakticky nutností z důvodů omezeného přístupu k operačnímu poli pod RTG zařízením. Podmínkou přesnosti navigace je pracovat zcela bez tlaku na páteř, tedy s použitím vrtacích technik.

Zmíněnou techniku operace lze použít ve velkém spektru operací páteře – CC stabilizace, zadní krční stabilizace, operace dentu C2, zadní stabilizace a fúze T-L páteře, operace sakra a SI skloubení a v omezené míře také u některých předních přístupů k páteři.

Klíčová slova: t-hosszu-3d-isofluoroskopie-a-navigace-ve-spinalni-chirurgii