S. Paulíková: Možnosti Onkologické terapie metastatického postižení páteře a míchy

Autor: Simona Paulíková, Klinika Onkologie a Radioterapie Fakultní Nemocnice Hradec Králové
Spoluautoři:

Možnosti Onkologické terapie metastatického postižení páteře a míchy

Metastatický rozsev maligních tumorů, především do oblasti páteře, je jednou z nejčastějších komplikací u onkologických pacientů. Vzhledem ke zlepšujícím se výsledkům onkologické léčby, dochází k vyšší prevalenci nemocných s maligními tumory, u těchto pak narůstá riziko vzniku metastáz páteře a míchy. V průběhu léčby se až 70% pacientů setká s metastatickým postižením páteře, která bývá postižena predilekčně oproti ostatnímu skeletu. Postižení míchy je spíše vzácnější, postihuje asi 2% nemocných,  leptomeningeální rozsev je přítomen asi u 5% pacientů, tento bývá ale často zjištěn až posmrtně. Nejčastěji do oblasti páteře a míšního kanálu metastazují tumory plic, prsu, prostaty a ledvin- až 65% diagnostikovaných metastáz. O léčebném postupu u konkrétního pacienta by měl jistě rozhodovat multidisciplinární tým, nicméně v akutních situacích je nutno především správně diagnostikovat lézi a co nejrychleji konzultovat nález s neurochirurgem a ošetřujícím onkologem (především u nemocných s počínajícím útlakem míchy). Postižení páteře může být i asymptomatické a je často objeveno náhodně při vstupním stagingu. U takového pacienta poté další postup závisí na uložení ložisek, přítomnosti vysoké metabolické aktivity, na počtu metastáz a také na typu maligního tumoru a jeho senzitivitě k onkologické terapii. Lze zahájit nejdříve systémovou terapii v kombinaci s antiresorpční terapii (bisfosfonáty, Denosumab) a pokud nehrozí kostní příhoda, či útlak míchy, není nutná lokální terapie. U nemocných u kterých je metastatické postižení páteře prvním projevem tumoru, je nutno dle příznaků a urgentnosti stavu řešit nejdříve lokální terapii, i přesto, že není např. jasná histologická verifikace, či kompletní staging choroby. V současné době máme k dispozici nejen kvalitní a účinné preparáty pro systémovou terapii (tyrozinkinázové inhibitory, imunoterapii, nové kombinované preparáty cystostatikum + protilátka, blokátory hormonálních receptorů nové generace, či blokátory cyklin dependentních kináz aj.), ale vyvíjejí se i moderní techniky radioterapie, které nám umožnují vysoce přesně a cíleně ozářit ložiska ve skeletu, čímž lze dosáhnout i kompletní remise v kombinaci se systémovou léčbou. Jedná se především o stereotaktickou radioterapii, která umožňuje ozářit solitární ložiska vysokou dávkou na jedno ozáření v krátkém dávkovém schématu – během 3-5dní. Jedná se o léčbu komfortní, která nejen ovlivňuje bolest, ale zároveň je i metodou kurativní a umožňuje nám pomoci léčit i pacienty u kterých nelze provést operační výkon. Metastatický proces v oblasti páteře je jistě závažnou komplikací u onkologických pacientů, ale při jeho časném zjištění a vhodné léčbě, můžeme pacientům nejen zlepšit kvalitu života, ale poskytnou jim i výrazné prodloužení přežití.

Literatura:

1/ Metastatické postižení páteřního sloupce, míchy a míšních obalů. , D.Doležil, Neurol.pro praxi;2003/5: 236-241

2/ Metastatic epidural spinal cord compression. Cole JS, Patchell RA. Lancet Neurol 2008;7:459–66. https://doi.org/10.1016/S1474-4422(08)70089-9. ).

3/ ESTRO ACROP guidelines for external beam radiotherapy of patients with complicated bone metastases. Radiother Oncol. 2022 Aug:173:240-253. doi: 10.1016/j.radonc.2022.06.002. Epub 2022 Jun 7.

 

Klíčová slova: s-paulikova-moznosti-onkologicke-terapie-metastatickeho-postizeni-patere-a-michy