L. Hrabálek: Stabilizace předního sloupce o fraktur Th-L páteře

Autor: Lumír Hrabálek, Neurochirurgická klinika FN a LF UP v Olomouci
Spoluautoři:

Úvod

Z pohledu stability páteře rozlišujeme přední a zadní sloupec. Podle Harmse přední sloupec přebírá 80% axiální zátěže, a proto jeho role podpůrného sloupce je nenahraditelná. Stabilizací předního sloupce lze tedy očekávat potenciálně lepší výsledek u neurologického postižení, menší ztrátu korekce kyfózy, a vyšší stupeň kostního zhojení ve srovnání s pouze zadní transpedikulární fixací (TPF).

Klasifikace

Základní klasifikace AO (1994, 2013) nestanovují operační postup. Proto byly vytvořeny klasifikace, které umožní lépe indikovat stabilizaci předního sloupce, a to LSC (1994) nebo TLSC (2005). Indikací pro náhradu poraněného těla je zejména neurologický deficit, dále pincer-like fraktury, a poranění typu C dle AO. Tříštivá fraktura těla (typ A4 dle AO) je indikačně nejsložitější.

Indikace k předním náhradám obratlového těla – kazuistiky

Indikace k předním náhradám jsou kontroverzní. Na četných praktických příkladech jsou prezentovány výhody podpory předního sloupce z předních přístupů, ale i posterolaterálních přístupů. Základním vyšetřením je CT a MR, které nám společně umožní stanovit přesnou diagnózu, a pak může následovat správné operační řešení.

Vlastní soubor

Autor prezentuje vlastní výzkum s vyhodnocením a srovnáním výsledků TPF a předních náhrad obratlového těla nebo disku.

Závěr

Na závěr jsou popsány možnosti předních operačních přístupů do jednotlivých částí Th-L páteře.

Klíčová slova: l-hrabalek-stabilizace-predniho-sloupce-o-fraktur-th-l-patere