A. Hejčl: Klinické doporučené postupy u poranění míchy v ČR

Autor: Aleš Hejčl, Neurochirurgická klinika Univerzity J. E. Purkyně, Masarykova nemocnice, Ústí nad Labem, Ústav experimentální medicíny Akademie věd ČR, Praha
Spoluautoři:

Lodin J.1, Sebroň J. 3, Šrám J.4, Sameš M.1

1Neurochirurgická klinika Univerzity J. E. Purkyně, Masarykova nemocnice, Ústí nad Labem
2Ústav experimentální medicíny Akademie věd ČR, Praha
3Oddělení lůžkové intenzivní péče Liberec
4Traumatologické oddělení, Krajská nemocnice Liberec

V rámci projektu Klinické doporučené postupy (KDP) byla v roce 2022 vydána doporučení týkající se diagnostiky a léčby akutního poranění míchy v České republice (ČR). Tato doporučení jsou uveřejněna na Národním portálu klinických doporučených postupů (https://kdp.uzis.cz/). Celý projekt KDP byl vytvořen pod patronací a s podporou Ministerstva zdravotnictví, Agentury pro zdravotnický výzkum ČR, Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR a Evropskou unií.

Poranění míchy (anglicky spinal cord injury, SCI) je jeden z nejzávažnějších typů traumat často vedoucí k celoživotnímu deficitu hybnosti, čití a vegetativního systému. Zároveň jde o významný zdravotní i společenský problém převážně v ekonomicky rozvinutých zemích světa. Každým rokem utrpí traumatické poranění míchy kolem 150 jedinců v ČR. Dosud neexistuje pro pacienty s poraněním míchy léčba, která by umožnila obnovu poškozených funkcí. V klinické praxi tak zůstává hlavním principem terapie časná dekomprese a stabilizace, prevence sekundárního míšního poranění a s ním související komplikace s následnou intenzivní rehabilitací. Hlavním cílem tohoto doporučeného postupu je formulovat doporučení pro akutní fázi nemocniční léčby dospělých pacientů s poraněním míchy (první 1–2 týdny).

České KDP vzniklo jako adolopment doporučení AO skupiny (Arbeitsgemeinschaft für Osteosynthesefragen) „Guidelines for the Management of Degenerative Cervical Myelopathy and Acute Spinal Cord Injury“ publikované v časopise Global Spine v roce 2017.  Doporučení se vyjadřují k nastavení systémového tlaku, podání methylprednisolonu, indikaci provedení magnetické rezonance, časování dekomprese míchy či prevenci trombo-embolické nemoci.

České KDP doporučují udržování systémového tlaku u pacientů v akutní fázi poranění míchy na hladině 85-90 mmHg středního arteriálního tlaku. Pokud se týká aplikace kortikosteroidů, tak KDP ponechávají možnost podání methylprednisolonu (MPS) dle protokolu NASCIS II v selektovaných případech, zvláště k přihlédnutím k možným kontraindikacím. Zároveň nedoporučují podání MPS dle protokolu NASCIS III či zahájení aplikace MPS po 8 hodinách od poranění míchy. V rámci neurozobrazovacích vyšetření KDP doporučují provedení magnetické rezonance v akutní fázi míšního traumatu. V rámci chirurgické léčby je doporučena časná dekomprese míchy do 8 hodin od míšního poranění. Coby prevence tromboembolické nemocnice je doporučeno rutinní podání antikoagulační profylaxe ve formě podkožní aplikace nízkomolekulárního heparinu do 72 hodin od míšního traumatu.

 

 

Literatura:

  1. Special Issue: Clinical Practice Guidelines for the Management of Degenerative Cervical Myelopathy and Traumatic Spinal Cord Injury. Global Spine J. 2017 Sep;7(3 Suppl):6S-238S.
  2. https://kdp.uzis.cz/res/guideline/38-poraneni-michy-final.pdf

Klíčová slova: klinicke-doporucene-postupy-poraneni-michy