K. Máca: Přední operační přístupy u degenerativního onemocnění krční páteře

Autor: Karel Máca, Neurochirurgická klinika FN Brno a LF MU Brno
Spoluautoři:

Degenerativní onemocnění krční páteře je druhou nejčastější diagnózou u pacientů operovaných na neurochirurgických pracovištích v České republice. Indikací k operaci je komprese neurálních struktur a z toho vyplývající iritační nebo zániková symptomatologie. Příčinou komprese je mimo výhřezu ploténky i stenóza páteřního kanálu a neuroforamin osteofyty.

Operace se provádí nejčastěji z předního přístupu (Smith-Robinson 1955 a Cloward 1953), který je dnes považován za zlatý standard. Tento přístup umožňuje přehled obou odstupů kořenů, snesení dorsálních osteofytů v celém rozsahu těla obratlového a zachování dorsálního stabilizačního segmentu. Trachea a jícen se odsunou speciálními rozvěrači mediálně, m. sternocleidomastoideus, a. carotis a v. jugularis laterálně. Po odsunutí mm. longi colli je již zpřístupněna přední strana páteře – obratlová těla i ploténky. Pomocí RTG je zaměřen správný prostor a ploténka i s výhřezem a osteofyty se odstraní. Tímto přístupem je možno uvolnit jak durální vak s míchou, tak odstupující kořeny. Na místo ploténky se vkládá klícka nejčastěji z polymerního materiálu nebo kovu vyplněná osteokonduktivním materiálem a celý segment se může stabilizovat kovovou dlahou. Cílem této operace je fúze 2 sousedních obratlů. Některá pracoviště do prostoru vkládají umělé mobilní náhrady ploténky. Při správné indikaci je operace úspěšná u 90 % pacientů.

Komplikacemi předního přístupu mohou být dysfagie způsobená přílišným tlakem na jícen, poranění n. laryngeus recurrens hlavně u kaudálnějších segmentů, retrofaryngeální hematom, poranění trachey a jícnu.

Přední přístup pro degenerativní postižení krční páteře je univerzální a bezpečná operační technika, která u správně indikovaných pacientů přináší výborné výsledky.

Klíčová slova: k-maca-predni-operacni-pristupy-u-degenerativniho-onemocneni-krcni-patere