Autor: Dušan Urgošík, Stereotaktická a radiační neurochirurgie, Nemocnice Na Homolce, Praha Spoluautoři:
Leksellův gama nůž představuje významný nástroj v rámci současné funkční neurochirurgie, která se zaměřuje na léčbu onemocnění vycházejících z poruch funkce centrálního nervového systému, při kterých není patrná zjevná anatomická patologie. Gama nůž, jakožto forma stereotaktické radiochirurgie, umožňuje cílenou aplikaci vysokodávkového ionizujícího záření na hluboko uložené mozkové struktury bez nutnosti kraniotomie, čímž snižuje riziko peroperačních komplikací a zkracuje dobu rekonvalescence.
Jednou z nejčastějších indikací je léčba refrakterních neuralgií hlavových nervů, zejména neuralgie trojklaného nervu (n. trigeminus), dále neuralgie glosofaryngeálního nervu (n. glossopharyngeus) a tzv. trigeminálních autonomních cefalalgií (např. cluster headache). V těchto případech jsou za terapeutické cíle voleny specifické anatomické struktury, jako je kořen trojklaného nervu, glosofaryngeální ganglion nebo ganglion sphenopalatinum.
Další indikační oblastí je léčba bolesti obecně – chronická neztišitelná bolest centrálního původu. Provádíme radiochirurgickou thalamotomii nebo hypofyzektomii (zejména u bolestí maligního původu). Gama nůž nachází uplatnění také v neurochirurgické léčbě vybraných psychiatrických poruch, zejména farmakorezistentních forem obsedantně-kompulzivní poruchy (OCD) a těžké depresivní poruchy. U těchto diagnóz je cíleno na bilaterální přední raménka vnitřní kapsuly (anterior limb of internal capsule /ALIC/) a oblast rostrálního předního cingula (rostral anterior cingulate cortex), jejichž funkční zapojení do afektivně-kognitivních okruhů mozku hraje klíčovou roli v patofyziologii uvedených poruch. Některá pracoviště se zaměřují na léčbu trezoru s cílem zásahu ve VIM (ventrální intermediální jádro thalamu).
Klinické výsledky léčby pomocí gama nože jsou ve většině případů příznivé, je však nutné počítat s časovým odstupem mezi aplikací záření a nástupem terapeutického účinku, který může dosahovat několika týdnů až měsíců. Přes tuto latenci se metoda jeví jako bezpečná, efektivní a perspektivní alternativa k invazivní chirurgii, zvláště u pacientů, pro něž selhaly konvenční léčebné přístupy.
Klíčová slova: stereotaxe-radiochirurgie-gama-nuz-kranialni-neuralgie-neztisitelna-bolest-psychiatricke-poruchy-talamotomie-cingulotomie-predni-kapsulotomie-hypofyzektomie-tremor-obsesivne-kompulzivni