Autor: Viktor Chrobok, Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Spoluautoři:
Jana Šatanková, Lukáš Školoudík, Jan Mejzlík, Jana Dědková*
Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku
*Radiologická klinika
Fraktury spánkové kosti vznikají působením zevního násilí na lebku nebo přímo spánkovou kost (obvykle autohavárie, pády na hlavu apod.). Zlomeniny spánkové kosti patří mezi laterobazální poranění, jsou často spojeny s intrakraniálním postižením (komoce nebo kontuze mozku).
Zlomeniny spánkové kosti se dělí na longitudinální (podélné), transverzální (příčné) a smíšené (kombinované).
Longitudinální (podélné) zlomeniny jsou častější (60–80 %). Je pro ně charakteristický průběh lomné linie podélně s dlouhou osou pyramidy skalní kosti.
Transverzální (příčná) zlomenina spánkové kosti se vyskytuje asi ve 20–40 %. Lomná linie je kolmá na dlouhou osu pyramidy skalní kosti. Zlomeniny se projevují nedoslýchavostí, výtokem z ucha (krev, likvor), bolestí, někdy závratí, obrnou lícního nervu a bezvědomím.
Nová klasifikace zlomenin spánkové kosti
S rozvojem zobrazovacích metod je možné rozdělit zlomeniny na petrózní a nepetrózní.
Petrózní zlomeniny je ještě možné rozdělit do dvou podskupin: procházející přes otickou kapsulu (vestibulum, kochlea a polokruhovité kanálky) nebo procházející mimo otickou kapsulu.
Nepetrózní zlomeniny klasifikujeme do dalších tří podskupin, podle postižení jednotlivých části spánkové kosti (processus mastoideus, pars tympanica a pars squamosa).
Je založena na otoskopii, vyšetření sluchu a především zobrazením na HRCT spánkové kosti.
Longitudinální zlomenina je charakterizována převodní nedoslýchavostí, což je důsledek přítomnosti krve ve středouší nebo přerušení řetězu středoušních kůstek.
U některých nemocných je možná i percepční nebo smíšená nedoslýchavost. V otoskopickém nálezu je přítomno hemotympanum, častěji je přítomna perforace bubínku nebo otorea. Porucha lícního nervu se uvádí kolem 10–20 %.
Transverzální (příčná) zlomenina bývá spojena s postižením labyrintu, případně kochley, proto se projevuje především percepční nedoslýchavostí. Při otoskopii je bubínek většinou intaktní. Ve srovnání s podélnou zlomeninou je častější postižení lícního nervu ve 40–50 %.
Je většinou pouze konzervativní, podání širokospektrých antibiotik, zajištění protišokových opatření. Pacient je v riziku rozvoje meningitidy a dalších intrakraniálních komplikací. K prevenci poúrazové meningitidy u zlomenin spánkové kosti jdoucí přes labyrint je doporučena vakcinace proti pneumokokům a meningokokům.
Chirurgická léčba u zlomenin spánkové kosti
Operace je doporučena zcela vzácně.
Klíčová slova: fraktury-spankove-kosti-hrct-klasifikace