Autor: Antonín Krajina, Radilogická klinika Spoluautoři:
T. Česák*, M. Lojík, P. Krůpa*
Radiologická klinika Fakultní nemocnice v Hradci Králové
*Neurochirurgická klinika Fakultní nemocnice v Hradci Králové
Všeobecně poranění tepny tupá či penetrující způsobují různý stupeň porušení tepenné stěny od zhmoždění, porušením funkce endotelu s nasedající trombózou a intracerebrální embolizací ke vzniku krvácení, distální embolizaci, až po uzávěr tepny při její transekci. Tzv. neokluzivní minimální poranění tepen mají těžko předvídatelný další vývoj, většinou zřídka vedou k ischemickým či hemoragickým komplikacím. Později může vzniknout arteriovenózní zkrat.
V diagnostice cévních poranění dominuje CT a CTA s podáním kontrastní látky a následuje katetrizační angiografie. Dle přístupnosti byla oblast horní hrudní apertury a krku rozdělena na 3 zóny. Hranice mezi zónami I a II je vedena v úrovni krikoidní chrupavky a mezi zónami II a III v úrovni okraje dolní čelisti.
Jedna z možných klasifikací poranění tepen krku a hlavy:
Intrakraniálně prokazujeme traumatická pseudoaneuryzmata či arteriovenózní zkrat v oblasti kavernozního sinu. Tupá a penetrující poranění v orofaciální oblasti vedou ke krvácení, nejčastěji je angiograficky vyšetřována potraumatická epistaxe. Tupá a penetrující poranění v oblasti krku vedou ke vzniku krvácení, pseudoaneuryzmat, tepenných disekcí a trombóz magistrálních tepen, které se navíc mohou komplikovat intrakraniální embolizací.
Disekující aneuryzma krčních úseků magistrálních tepen lze léčit zavedením stentu, flow diverteru či stentgraftu. V případě, když dochází k intrakraniální embolizaci a nemocný toleruje uzávěr je možná jednodušší léčba endovaskulárním uzávěrem příslušné tepny. Endovaskulární léčba se preferuje v místech chirurgicky špatně přístupných, tj. v blízkosti báze lební anebo v kaudálních úsecích krčních úseků, kdy k chirurgickému přístupu by byla nutná torakotomie..
Endovaskulární léčba intrakraniálních pseudoaneuryzmat a arteriovenózního zkratu spočívá v jejich selektivním uzávěru nebo v uzávěru jejich mateřské tepny. Nejčastěji jsou takto elektivně léčeny potraumatické karotidovenózní píštěle, méně často AV píštěle v oblasti extrakraniáních vertebrálních tepen.
Klíčová slova: a-krajina-traumaticke-cevni-leze-hlavy-a-krku-endovaskularni-lecba